Günümüzde bilgisayarların ve internetin çok yaygın olarak kullanılması, sosyal medya kullananların sayısının da artmasını

 

 

doğrudan etkilemiştir. Çok yaygın olarak kullanılmakta olan sosyal medyalar, hobi ve iş olarak kullanılarak hayatımıza olumlu büyük katkılar sağlamakta olup, bazı durumlarda da başımıza büyük sorunlar oluşturmaktadır. Bunun en büyük sorun oluşturduğu durumlardan birisi ise sosyal medya hesabımızın çalınmasıdır. Bu yazımda sizlere, sosyal medya hesabımızın çalınması durumunda hukuken hangi haklara sahibimiz onu anlatacağım.
Sosyal medya dediğimiz anda aklımıza sıklıkla instagram, facebook, twitter veya mail hesapları gelmektedir. Bu hesaplarda kişiler çok sayıda şahsi bilgilerini, belgeleri, fotoğraflarını ve anılarını paylaşmaktadır. Bu hesapların izinsiz olarak başkaları tarafından çalınması, şifresinin değiştirilmesi ya da kullanılması, cezai sonuçlar oluşturacaklar suçlar oluşturmaktadır.
Türk Ceza Kanunun 243. Maddesi direk olarak, bilişim sistemlerine izinsiz girme yani sosyal medya hesaplarına, sahiplerinin izni olmadan kullanma suçundan bahsetmektedir. İlgili bu maddeye göre; bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir şeklinde belirtilmektedir.
Türk Ceza Kanunumuzun 244. Maddesi şu şekilde belirtmektedir: bir bilişim sisteminde ki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişiye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilebilmektedir. Burada da belirtilmiş olduğu gibi, facebook, instagram gibi sosyal medya ağları birer bilişim sistemindeki veriler sayılacağından dolayı, kanunumuzun bu maddesinde ki cezalandırma, yukarıda bahsettiğimiz durumlarda uygulanabilmektedir. Ayrıca sosyal medya hesapları kişiler arasında haberleşmeyi sağlayan bir yol olduğundan dolayı, bunun engellenmesi de haberleşmenin engellenmesi suçunu oluşturabilmektedir.
Görüldüğü üzere sosyal medya hesaplarına karşı işlenen suçlar akabininde birçok suçu beraberinde getirmektedir. Bundan dolayı bu tarz eylemlere girişecek kişilerin iki kez düşünmesinde fayda vardır. Böyle bir durumla karşılaşıldığı takdirde yani; sosyal medya hesaplarının çalınması ya da şifre değiştirilmesi gibi suç teşkil edecek fiillerin işlenmesi durumlarında, emniyet genel müdürlüğüne bağlı siber suçlarla mücadele daire başkanlığına ya da cumhuriyet savcılığına başvurmak gerekmektedir. bu suçun daha büyük zararlara neden olmasını engellemek adına yetkili yerlere şikayetlerde bulunmak en sağlıklı yoldur.

Yazan : Av. Enes ŞAHİN
Mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 Bu makale Av. Sayın Enes ŞAHİN tarafından sitemiz için kaleme alınmış olup izin almaksızın paylaşılması yasaktır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile